Listopadowe wspominanie

Jak co roku 1-2 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, czas odwiedzania grobów bliskich zmarłych, zadumy i refleksji nad grobami znajomych. W Kościele katolickim odprawia się uroczystą mszę tzw. oficjum, która łączy się z następującym po niej Dniem Zadusznych. To modlitwą, chcemy do świętości prowadzić osoby zaliczone w poczet świętych i błogosławionych.
W tym dniu, wspominamy ludzi, którzy odeszli od nas w tym roku. Tych najbliższych, ukochanych ale i tych, po prostu, znanych, cenionych i lubianych.

Z wielkim żalem środowisko osób z niesprawnościami przyjęło wiadomość o śmierci kolejnych działaczy Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych – 10 maja odszedł wspaniały Człowiek… Tadeusz Milewski był …zawsze będzie Pierwszym i do tego dnia – jedynym od 27. lat Prezesem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. 28 października odszedł od nas Adam Kondzior, współzałożyciel i wieloletni członek Rady Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu; 30 października nagle zmarł Tadeusz Szanter, Przewodniczący  Zarządu Okręgu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Olsztynie, Członek Rady Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Smutno kończy się ten 2020 dla Sejmiku, którego członkiem jest nasz PTSR.

Z naszych, polskich ludzi, najbardziej znanych z ekranu i radia, pożegnaliśmy Adama Słodowego zmarł 10 grudnia 2019 r. Młodzi z pewnością nie muszą pamiętać, ale to legenda majsterkowania; pożegnaliśmy współtwórcę Budki Suflera Romualda Lipko zmarł 6 lutego 2020 r.; wspaniały reżyser naszych kultowych komedii Jerzy Gruza zmarł 16 lutego 2020 r.; aktor Paweł Królikowski zmarł 27 lutego 2020 r.; następny aktor to Emil Karewicz zmarł 18 marca 2020 r.; kompozytor o którym mówił cały świat Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 r.; odszedł też aktor Andrzej Strzelecki zmarł 17 lipca 2020 r.; 25 lipca odszedł Bernard Ładysz – wielki artysta bas-baryton odnosił sukcesy na wszystkich kontynentach – od Australii przez obie Ameryki po Chiny w Azji; legendarna piosenkarka Ewa Demarczyk zmarła 14 sierpnia 2020 r. i niezapomniany, którego wszyscy nucilli, Piotr Szczepanik zmarł 20 sierpnia 2020 r. I teraz niedawno, jeden po drugim odeszli fajni aktorzy, Wojciech Pszoniak zmarł 19 października 2020 r. i Dariusz Gnatowski, w niezapomnianym wcieleniu Alfreda Boczka, zmarł 20 października 2020 r.
Przez obostrzenia związane z covidem, niestety nie odwiedzimy cmentarzy, nie spotkamy się z rodziną, znajomymi, przy grobach, by powspominać tych, co byli wśród nas. Nie pozwólmy zgasnąć wspomnieniom o tych co odeszli, a byli nam tak bardzo bliscy i cieszmy się obecnością tych, których mamy przy sobie. Pociąg życia mknie szybko, więc „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *